BAŞKAN MAKASCI, ÖZBEKİSTAN ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ
BAŞKAN MAKASCI, ÖZBEKİSTAN ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ
18/12/2018 Salı

Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Emin Makascı, 12- 14 Aralık 2018 tarihlerinde Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Taşkent’te gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO) Yürütme Kurulu toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Makascı, Özbekistan’daki EİT TSO Toplantılarına TOBB’dan geniş bir katılım sağlandığını ve EİT TSO'ya üye ülke İran, Pakistan, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Afganistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan Ticaret ve Sanayi odaları başkanları ve üst düzey yöneticilerinin katıldığını da ifade etti.
 
Başkan Makascı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun toplantıda yaptığı konuşmada belirttiği üzere, bölgede işbirliğinin arttırılmasının her zamankinden daha önemli hale geldiğini, Türkiye'nin ticaret yollarının tam ortasında bulunduğunu, Asya ile Avrupa arasındaki enerji ve ticaret koridorlarının Türkiye’den geçtiğini, EİT teşkilatına üye ülkelerin ticaret yollarının güvenli ve hızlı  hale  gelmesi hem kendi aramızdaki ticareti arttıracağını hem de Asya-Avrupa arasındaki ticaretin merkezi haline gelmemize vesile olacağını vurguladı. Eğer biz bu fırsatı kullanamazsak, bu ticaret yine yapılır ama başka yollar bulunur, bu durumda kaybedenin biz ve ülkemiz olacağını da sözlerine ekledi.
 
EİT TSO Yürütme Kurulu Toplantısı'nın ilk defa Özbekistan ev sahipliğinde yapıldığını  belirten Başkan Makascı, ticaret ve yatırım politikaları anlamında Özbekistan'da son dönemde çok olumlu ve somut gelişmeler yaşandığını, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkilerinin zirveye taşındığı yeni bir döneme girdiğimizi, bu durumun ülkemiz ve bölgemiz için Özbekistan'a ihracat ve  yatırım anlamında yeni fırsatlar doğurduğunu belirtti.
 
Yaklaşık 33 milyon nüfusa sahip ülkede, Türkiye'nin Özbekistan ihracatındaki payının %5,8 gibi düşük bir rakam olduğunu belirten Makascı, bunu daha yukarı taşımak ve buraya yatırım yapmak anlamında tüm ihracatçı ve yatırımcı üyelerimize Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.
 
EİT TSO üyesi 10 ülkenin yaptığı toplam ihracatın sadece % 8,7'sinin kendi aralarında gerçekleştiğini belirten Makascı, bu durumun henüz daha yapılacak çok şey olduğunu, ihracatçı firmalarımızın bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DİĞER HABERLER
TOBB LOGO Logo
Tobb Akredite Logo
Akşehir Osb Logo
Abigem Logo
Etü Logo
Resmi Gazete Logo
Ekonomi Bakanlığı Logo
kosgeb Logo
Teknokent Logo
mevka Logo
Rekabet Kurumu Logo
Kgf Logo
Mail Listemize Katılın
Formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.