MEB VE TOBB ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
![MEB VE TOBB ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI](uploaded/750x750/202209020857511455977597.jpg)
02/09/2022 Cuma
Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Emin Makascı, TOBB ve Odamız üyelerimizin nitelikli insan kaynağına ulaşması için mesleki eğitim büyük önem arz etmektedir.
Mesleki Eğitim Merkezlerinin istihdamı arttırıcı ve sağlam bir yapıya kavuşturma adına Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Yapılan bu protokolün ülkemize, bölgemize hayırlı olmasını temenni ederiz.
Mesleki Eğitim Merkezi Programına İlgi Artıyor. Mesleki eğitim, kalkınmanın en önemli unsurlardan biri olan yerli ve milli üretimin esasıdır. Çünkü yerli ve milli üretimi sağlayacak olan nitelikli işgücü, ancak ve ancak nitelikli eğitim sistemi ve kaliteli mesleki eğitim ile gerçekleştirilebilir. TOBB ve Oda-Borsa bu vizyonla üyelerinin nitelikli insan kaynağına ulaşması için mesleki eğitimi desteklemektedir. Yine bu anlayıştan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı, kaliteli ve ihtiyaca yönelik eğitim sistemini oluşturmaya ve böylelikle ülkemizin üretim gücüne güç katacak nitelikli işgücü teminini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda özellikle mesleki eğitimin içerisinde ahilik kültürünün taşıyıcısı niteliğindeki mesleki eğitim merkezlerine ayrı bir önem verilmektedir.
Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri mezun olduklarında, alanlarında iyi yetişmiş birer usta olarak işverenler tarafından istihdam edilmektedirler. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin %88’i eğitim aldığı alanda istihdam olmaktadır. Yüksek istihdam oranı ile ülkemizin nitelikli işgücüne katkı sağlayan Mesleki Eğitim Merkezlerinin alt yapısını güçlendirmek amacıyla TOBB ve Oda-Borsa camiasının talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı düzenlemeler yapılmıştır.
Yapılan mevzuat düzenlemeleri ile;
1- Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu örgün ortaöğretim kapsamına alınmıştır. En az ortaokul mezunu olan herkes hangi yaşta olursa olsun bu programa kayıt olabilmektedir.
2- Öğrenciler fark derslerini kendi okullarında alarak Meslek Lisesi diploması alabilmektedirler. Böylelikle Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin lise mezunu sayılmalarının önündeki en büyük engel kaldırılmıştır.
3- Mesleki Eğitim Merkezi programına kayıtlı öğrenciler, haftada bir gün okulda teorik eğitim dört gün ise sözleşme imzaladıkları işletmede beceri eğitimi almaktadırlar.
4- Mesleki Eğitim Merkezi programında eğitim süresi dört yıl olup öğrenciler; 11. Sınıf sonunda kalfalık, 12. Sınıf sonunda ise ustalık belgesi almaktadır. Diploma fark derslerini de tamamlayan öğrenciler ayrıca meslek lisesi diploması da alarak mezun olmaktadırlar.
5- Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigorta primleri, eğitim süresi boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır.
6- İşverenler tarafından 9, 10 ve 11. sınıf çırak öğrencilere asgari ücretin %30’undan (1.650 TL.) ve 12. sınıf kalfa öğrencilere ise asgari ücretin %50’sinden (2.750 TL.) az olmamak üzere ücret ödenmektedir.
7- Ödenen bu ücretler, Devlet Katkısı olarak işletmelere geri ödenerek işletme üzerindeki maddi yük tamamen kaldırılmıştır.
Mesleki Eğitim Merkezi Programına İlgi Artıyor. Mesleki eğitim, kalkınmanın en önemli unsurlardan biri olan yerli ve milli üretimin esasıdır. Çünkü yerli ve milli üretimi sağlayacak olan nitelikli işgücü, ancak ve ancak nitelikli eğitim sistemi ve kaliteli mesleki eğitim ile gerçekleştirilebilir. TOBB ve Oda-Borsa bu vizyonla üyelerinin nitelikli insan kaynağına ulaşması için mesleki eğitimi desteklemektedir. Yine bu anlayıştan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı, kaliteli ve ihtiyaca yönelik eğitim sistemini oluşturmaya ve böylelikle ülkemizin üretim gücüne güç katacak nitelikli işgücü teminini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda özellikle mesleki eğitimin içerisinde ahilik kültürünün taşıyıcısı niteliğindeki mesleki eğitim merkezlerine ayrı bir önem verilmektedir.
Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri mezun olduklarında, alanlarında iyi yetişmiş birer usta olarak işverenler tarafından istihdam edilmektedirler. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin %88’i eğitim aldığı alanda istihdam olmaktadır. Yüksek istihdam oranı ile ülkemizin nitelikli işgücüne katkı sağlayan Mesleki Eğitim Merkezlerinin alt yapısını güçlendirmek amacıyla TOBB ve Oda-Borsa camiasının talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı düzenlemeler yapılmıştır.
Yapılan mevzuat düzenlemeleri ile;
1- Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu örgün ortaöğretim kapsamına alınmıştır. En az ortaokul mezunu olan herkes hangi yaşta olursa olsun bu programa kayıt olabilmektedir.
2- Öğrenciler fark derslerini kendi okullarında alarak Meslek Lisesi diploması alabilmektedirler. Böylelikle Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin lise mezunu sayılmalarının önündeki en büyük engel kaldırılmıştır.
3- Mesleki Eğitim Merkezi programına kayıtlı öğrenciler, haftada bir gün okulda teorik eğitim dört gün ise sözleşme imzaladıkları işletmede beceri eğitimi almaktadırlar.
4- Mesleki Eğitim Merkezi programında eğitim süresi dört yıl olup öğrenciler; 11. Sınıf sonunda kalfalık, 12. Sınıf sonunda ise ustalık belgesi almaktadır. Diploma fark derslerini de tamamlayan öğrenciler ayrıca meslek lisesi diploması da alarak mezun olmaktadırlar.
5- Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigorta primleri, eğitim süresi boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır.
6- İşverenler tarafından 9, 10 ve 11. sınıf çırak öğrencilere asgari ücretin %30’undan (1.650 TL.) ve 12. sınıf kalfa öğrencilere ise asgari ücretin %50’sinden (2.750 TL.) az olmamak üzere ücret ödenmektedir.
7- Ödenen bu ücretler, Devlet Katkısı olarak işletmelere geri ödenerek işletme üzerindeki maddi yük tamamen kaldırılmıştır.
DİĞER HABERLER
-
AKŞEHİR CUMHURİYET MEYDANI’NDA 15 TEMMUZ’U ANDI
16/07/2024
-
BAŞKAN KALKAN ; 15 TEMMUZ DESTANINI MİLLETİMİZ YÜREĞİYLE YAZDI
14/07/2024
-
MEVKA DESTEKLERİ - İHRACAT KOÇLUĞU
11/07/2024
-
SGK TEŞVİKLERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
10/07/2024
-
OSBÜK 22. OLAĞAN GENEL KURULUNA AKŞEHİR HEYETİ KATILIM SAĞLADI
29/06/2024
-
AKŞEHİR HEYETİNDEN ANKARA ZİYARETİ
29/06/2024
-
11. AKŞEHİR XC OPEN MESAFE YARIŞMASI SONA ERDİ
24/06/2024
-
AKTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ENDER KALKAN, KURBAN BAYRAMI DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYIMLADI
15/06/2024
-
YILLIK AİDAT VE MUNZAM AİDAT HK.
13/06/2024
-
TİCARET BAKANLIĞI DESTEK YÖNETİM SİSTEMİ (DYS)
12/06/2024
-
OKUMAYA ENGEL YOK PROJESİ AKŞEHİR’DE START VERDİ
12/06/2024
-
SERMAYE ARTIRIMINA İLİŞKİN YASAL DÜZENLEME HAKKINDA BİLGİLENDİRME
10/06/2024
-
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBET TOPLANTILARI - GÜNEY KORE - 22.05.2024
21/05/2024
-
SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI VE DIŞ TİCARETTE SAĞLADIĞI FIRSATLAR
21/05/2024
-
TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBET TOPLANTILARI - DTÖ NEZDİNDE TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİ - 24.05.2024
21/05/2024
-
19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
19/05/2024
-
AKŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI TOBB 80. GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILDI
16/05/2024
-
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AKŞEHİR İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ OSB ZİYARET ETTİ.
14/05/2024
-
AZERBAYCAN İŞ FIRSATLARI TOPLANTISI
14/05/2024
-
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
12/05/2024