GÜMRÜK VERGİLERİNİN ASKIYA ALINMASI UYGULAMASI HK.
06/05/2024 Pazartesi

Gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin talepler toplanacaktır.

Ticaret Bakanlığı yazısına atfen, TOBB’dan iletilen bir yazıda AB ya da Türk firmaları tarafından 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin aşağıda bulabileceğiniz listeye dair taleplerin 7 Haziran 2024 tarihine kadar resmi yazı ile Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğüne iletilmesi gerektiği bildirilmiştir. Başvuruların belirtilen tarihe kadar eksiksiz olarak firmaların Kayıtlı Elektronik Posta(KEP) adreslerinden, Ticaret Bakanlığı KEP adresine (ticaretbakanligi@hs01.kep.tr) iletilmesi gerekmektedir.

Başvurulara ilişkin detaylı bilgi ve formlara bağlantısından ulaşmak için tıklayınız.

Not: Askıya alma sistemine ilişkin detaylı bilgi için 2024/18 sayılı Askıya Alma Sistemine İlişkin Tebliğ (İthalat: 2024/18) incelenebilir. Ayrıca; listede yer alan ürünlerin özel tanımlı olmasından dolayı, firmalar tarafından GTIP’den ziyade ürün tanımlarının incelenmesi gerekmektedir.

Listeye buradan ulaşılabilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

 


TOBB LOGO Logo
Tobb Akredite Logo
Akşehir Osb Logo
Abigem Logo
Etü Logo
Resmi Gazete Logo
Ekonomi Bakanlığı Logo
kosgeb Logo
Teknokent Logo
mevka Logo
Rekabet Kurumu Logo
Kgf Logo
Mail Listemize Katılın
Formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.